Spawanie zderzaków – łaczenie elementów

Jednym z procesów naprawczych zderzaka jest wypełnianie ubytków. Stosuje się wtedy łatę z uformowanego na kształt dziury kawałka tworzywa tego samego rodzaju co sam zderzak. Elementy oczywiście należy połączyć za pomocą spawania. Proces łączenia się ze sobą materiałów jest dwustopniowy.

Najpierw wstępnie przy pomocy specjalnej dyszy redukcyjnej spawarki nagrzewa się krawędzie pęknięcia, które następnie pod wpływem gorąca łączą się ze sobą. Przed wstępnym łączeniem należy ustalić temperaturę odpowiednią dla danego materiału. Każdy materiał ma bowiem inną ściśle do siebie przypisaną temperaturę. Samą zaś dysze należy prowadzić w odpowiedni sposób. To znaczy but dyszy musi stykać się z podstawową linią na której następuje łączenie. Stapianie się krawędzi jest spowodowane naciskiem na zmiękczone za pomocą ciepła krawędzie tworzywa. Należy jednak unikać zbyt dużego nacisku gdyż może on powodować dalsze uszkodzenia materiał jest bowiem na tym etapie naprawy bardzo cienki a przez to i słaby. Przy pracy trzeba pamiętać o właściwym w pozycjonowaniu łączonych elementów. Po wykonanej pracy dyszę należy oczyścić szczotką drucianą, a w przypadku trudnych zabrudzeń rozgrzać ją do temperatury maksymalnej.

Spawanie właściwe

Właściwe połączenie ze sobą elementów z tworzywa sztucznego możliwe jest tylko i wyłącznie za pomocą specjalnego drutu spawalniczego. Należy pamiętać by drut wykonany był z tego samego tworzywa co spawany zderzak. Przy łączeniu ze sobą elementów należy odpowiednio przyciąć drut i umieścić go w szczelinie. Następnie za pomocą spawarki nagrzewa się szczelinę przez co doprowadza się do połączenia się ze sobą drutu z fragmentami. Ważny jest tu stała prędkość pracy. Zmiany częstotliwości nagrzewania mogą doprowadzić do nierównomiernego stopienia się ze sobą części. Można tez przez przypadek wypalić dziurę w zderzaku, osłabić jego konstrukcję lub doprowadzić do deformacji.

Należy pamiętać o kontrolowaniu docisku na drut. Zbyt duży może doprowadzić do złamania go lub drut może nie przylegać ściśle do szczeliny pęknięcia.

Recommended For You

About the Author: jelenia-gora.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *